Jak założyć hurtownię internetową?

0
316
źródło: pexels.com, autor: Tiger Lily

Hurtownie internetowe wciąż są zdecydowanie mniej popularnym pomysłem na biznes od sklepów online. Nie zmienia to jednak faktu, że taka działalność może być bardzo dochodowa, szczególnie teraz, kiedy zakupy w sieci są tak modne. Hurtownie internetowe to doskonały pomysł na rozszerzenie działalności i powiększenie zasięgów funkcjonujących już hurtowni stacjonarnych i e-sklepów,  jak również doskonały sposób na nowy biznes. Takie hurtownie najczęściej działają w modelu B2B. Podpowiadamy, czym jest hurtownia internetowa, od czego zacząć taką działalność i kto powinien pomyśleć o takim biznesie.

Czym są hurtownie internetowe?


Hurtownia to działalność, w której sprzedaje się duże ilości towarów. Hurtownie internetowe działają w sieci, a swoją ofertę kierują do sklepów internetowych i platform e-commerce. W takim miejscu powinny się znaleźć dokładne opisy, zdjęcia i cenniki oferowanych produktów. Wymiana danych pomiędzy hurtownią działającą online, a jej klientami i kontrahentami odbywa się w Internecie.

Odbiorcami w hurtowniach internetowych najczęściej są sklepy online i platformy e-commerce, ale mogą nimi być również sklepy stacjonarne i klienci indywidualni, którzy dokonali zakupów hurtowych bezpośrednio w hurtowni. Hurtownia może również być otwarta na model dropshippingu. W takim wypadku to do niej przenoszony jest proces kompletowania, pakowania i wysyłki towarów sprzedawanych w detalicznych sklepach online.

Prowadzenie hurtowni internetowej warto rozważyć z uwagi na fakt dużego potencjału zysków i niższych kosztów, niż te, które generowane są w standardowych hurtowniach stacjonarnych. Hurtownie online cechuje też krótszy łańcuch dostaw niż w przypadku ich stacjonarnych odpowiedników – mniej pośredników, bezpośrednia wymiana danych pomiędzy sprzedawcami i hurtownikami.

Kto powinien pomyśleć o otworzeniu hurtowni internetowej?


Pomysł na biznes, jakim jest prowadzenie hurtowni internetowej, może się sprawdzić w każdym przypadku, ale istnieje kilka grup podmiotów, które szczególnie mocno powinny rozważyć tę opcję. Wśród nich znajdują się:

  • Producenci. W tradycyjnym modelu producenci sprzedają swój towar pośrednikom, a więc hurtowniom, którzy go dystrybuują do sklepów. A co gdyby tak skrócić ten łańcuch dostaw? Założenie hurtowni internetowej to doskonały pomysł na rozszerzenie działalności dla wszystkich producentów. W ten sposób będą mogli oni zwiększyć zyski przy jednoczesnym nieponoszeniu wysokich dodatkowych kosztów. Takie hurtownie z pewnością szybko znajdą popyt, ponieważ będą w stanie zaoferować sklepom bardzo konkurencyjne ceny, które jednocześnie wciąż będą wyższymi niż te oferowane pośrednikom (dystrybutorom).
  • Sklepy internetowe. Jeśli prowadzisz detaliczny sklep internetowy, to chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sprzedawał towary nie tylko w detalu, ale również w hurcie. Twoje doświadczenie w sprzedaży i znajomość rynku z pewnością pozwolą Ci wytypować grono najszybciej rotujących i najbardziej dochodowych produktów, których ofertę można kierować do sklepów stacjonarnych i innych sklepów online. Dzięki sprzedaży dużych ilości asortymentu będziesz w stanie zaproponować korzystniejsze ceny niż w detalu. Warto też, abyś zaczął się zaopatrywać bezpośrednio u producentów. W ten sposób pominiesz co najmniej jednego pośrednika, kupisz taniej, a więc będziesz mógł nałożyć wyższą marżę.
  • Osoby posiadające bazę kontaktów do zagranicznych lub krajowych producentów. Na rynku zdarzają się osoby, które mają doskonałą znajomość rynku producentów krajowych i zagranicznych oraz doświadczenie w sprzedaży hurtowej. Zdecydowanie powinny one pomyśleć o otworzeniu swojej działalności i przekłuciu tej wiedzy na swój zarobek. W tym przypadku znajomości i kontakty to najcenniejsze aktywo. Zaraz obok stoją: umiejętność prowadzenia negocjacji, zdolności logistyczne i planowania.

Od czego zacząć biznes związany ze sprzedażą hurtową w sieci?


Chciałbyś prowadzić hurtownię online i zastanawiasz się, od czego zacząć? Oczywiście koniecznie będziesz potrzebował posiadać stronę internetową, gdzie sklepy i klienci indywidualni będą mogli robić zakupy. Masz tutaj trzy opcje:

  1. możesz stworzyć taki sklep online samodzielnie od zera, ale będziesz potrzebował dużej wiedzy programistycznej i sporo czasu;
  2. możesz zlecić wykonanie takiego sklepu specjaliście, ale będzie się to wiązało z wysokimi kosztami długim czasem oczekiwania;
  3. możesz skorzystać z gotowego oprogramowania do tworzenia sklepów internetowych w typie SaaS – takie rozwiązania oferuje na przykład Sky-Shop. Znajdziesz tutaj wiele gotowych szablonów sklepów internetowych, a Twoim zadaniem będzie jedynie dostosowanie wybranego z nich do swoich potrzeb. Za utrzymanie takiego sklepu płaci się w systemie abonamentowym. To zdecydowanie najtańsza, najszybsza i najlepsza opcja dla początkujących hurtowników online.

Dlaczego warto skorzystać z usług platformy do sprzedaży hurtowej?


Początkującym właścicielom hurtowni online gorąco polecamy skorzystanie z usług platform do sprzedaży hurtowej. Mowa tutaj o biznesach, które dostarczają gotowe rozwiązania abonamentowe SaaS. Za taką decyzją przemawiają przede wszystkim koszty i możliwość szybkiego uruchomienia sklepu.

Platformy SaaS dają Ci do wyboru wiele gotowych szablonów sklepów internetowych. Każdy z nich możesz oczywiście dodatkowo dostosować do swoich potrzeb. Nie ma tutaj konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy programistycznej, ponieważ korzystasz z wygodnego i intuicyjnego edytora. Twoim zadaniem jest dopasowanie szaty graficznej sklepu, wprowadzanie zdjęć i opisów produktów oraz dopracowanie niezbędnej dokumentacji.

Jeśli skorzystasz z usług Sky-Shop, to dodatkowo otrzymasz dostęp do szeregu innych ułatwień w prowadzeniu platformy do sprzedaży hurtowej B2B. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim:

  • integrację z programami magazynowymi i sprzedażowymi;
  • synchronizację danych;
  • możliwość nadawania indywidualnych rabatów;
  • obecność na liście zintegrowanych hurtowni, gdzie -e-sklepy detaliczne szukają podmiotów do współpracy.

Pamiętaj, że swoją hurtownię w Sky-Shop możesz bezpłatnie testować aż przez 14 dni, a jeśli będziesz miał pytania, to do Twojej dyspozycji pozostaje szereg specjalistów.

👉 Dowiedz się, jak wybrać najlepszą platformę dropshipping!

W jaki sposób wspierać rozwój hurtowni online?


Każdy biznes powinien się rozwijać. Jedynie w ten sposób będzie nadążał za zmieniającymi się wymaganiami rynkowymi i generował przychody. Prawidłowy i systematyczny rozwój pozwoli również na ustabilizowanie dochodów, a czasami nawet na ich powiększanie. Co powinieneś zrobić, żeby Twój sklep się rozwijał?

Systematycznie poszerzaj swój asortyment!

Hurtownię internetową można otworzyć, nawet jeśli w Twoim asortymencie będzie tylko jeden produkt. Ważne jednak, żebyś wygenerował na niego duży popyt. Wraz z upływem czasu, kiedy już będziesz posiadał doświadczenie rynkowe, dobrze by było jednak poszerzać ofertę. Zasada ta dotyczy zarówno sytuacji, w której jesteś importerem, jak również producentem. Im szerszy będzie Twój asortyment, tym więcej będziesz sprzedawał, a co za tym idzie – dasz sobie szansę na maksymalizację osiąganych zysków. A przecież pieniądze będą Ci potrzebne, żeby rozbudowywać swój biznes.

Zainwestuj w promocję!

W dzisiejszych czasach, kiedy rynki są przepełnione hurtownikami, aby się na nich utrzymać, należy prowadzić działania promocyjne. Gdzie warto promować swoją hurtownię?

  • Fora internetowe. To miejsca zdecydowanie rzadziej odwiedzane niż jeszcze kilka lat temu, ale cały czas popularne wśród osób poszukujących hurtowni. Warto zatem pokazać się na kilku forach branżowych – możesz po prostu dodać wpis o tym, czym się zajmujesz i polecić swoje usługi.
  • Grupy i profile na mediach społecznościowych. Dzisiaj media społecznościowe są bardzo popularnym nośnikiem informacji. Jeśli zatem zależy Ci, żeby zaistnieć na rynku, szczególnie wśród młodych właścicieli sklepów, koniecznie utwórz profil hurtowni w mediach społecznościowych. Zacznij od Facebooka. Później możesz pomyśleć o: Instagramie, Linkedinie, a nawet TikToku.
  • Facebook Ads dla B2B. Jeśli mowa o social mediach, to oczywiście nie sposób nie wspomnieć o reklamach, które w nich się pojawiają. Warto kierować je do odpowiednich grup odbiorców.
  • Reklamy w Google. Reklamy w Google wydają się podstawą. Dzięki nim możesz znaleźć się w czołówce wyników wyszukiwania.
  • SEO. Od niego zależy pozycjonowanie w wyszukiwarce. Warto zatem stworzyć bloga i publikować w nim wartościowe wpisy.

Sprzedawaj w kraju i za granicą!

Prowadząc hurtownię, wcale nie musisz się ograniczać wyłącznie do obecności na polskim rynku. Poszerzając swoje zasięgi na rynki zagraniczne, dajesz sobie naprawdę sporą szansę na osiągnięcie dużych zysków. Poszukaj rynków, gdzie jeszcze nie ma towarów, którymi Ty handlujesz lub są tam, ale w znacznie gorszej jakości.

Współpracuj tylko z najlepszymi!

Jeśli będziesz dbał o rozwój własnego biznesu, to w przyszłości na pewno nadejdzie moment, kiedy będziesz mógł wybierać, z kim chciałbyś współpracować. Warto wówczas wprowadzić system autoryzowania kont w hurtowni internetowej. Dzięki temu dostęp do Twojej oferty uzyskają wyłącznie podmioty, które zostały przez Ciebie zatwierdzone.

Autoryzacja kont to opcja szczególnie korzystna dla hurtowników chroniących własną strategię cenową i sprzedających trudno dostępne produkty.

Jak założyć hurtownię – podsumowanie


Hurtownia online to świetny pomysł na biznes dla właścicieli detalicznych sklepów internetowych lub producentów, którzy chcieliby skrócić łańcuch dostaw. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką działalności otworzyły osoby, które do tej pory pracowały na etacie, ale posiadają szereg kontaktów do producentów i dostawców na konkretnych rynkach. Najwygodniejszą opcją jest założenie hurtowni online przy wykorzystaniu gotowego oprogramowania abonamentowego SaaS. Pozwala ono zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

No votes yet.
Please wait...