Czy dropshipping się opłaca?

0
895
czy dropshipping się opłaca

Nowoczesne modele logistyczne, które pozwalają na prowadzenie sklepu internetowego bez własnego magazynu, to doskonałe rozwiązania dla początkujących sprzedawców. Wiążą się bowiem z wymiernymi oszczędnościami oraz redukcją ryzyka inwestycyjnego.

Mimo wszystko, wchodzący na rynek e-commerce przedsiębiorcy mogą zastanawiać się, czy taki system nie obejmuje czasem ukrytych kosztów. W naszym artykule spróbujemy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dropshipping się opłaca.

Jak działa dropshipping?

Dropshipping polega na współpracy sprzedawcy z wyspecjalizowanymi hurtowniami, które przejmują od niego większość obowiązków związanych z logistyką. Dzięki temu właściciel sklepu nie musi prowadzić własnego magazynu i ponosić typowych dla niego kosztów. Hurtownie dropshippingowe zajmują się bowiem zarówno składowaniem towaru, jak i kompletowaniem oraz wysyłką zamówień do końcowych klientów sprzedawcy.

Warto zauważyć, że choć to właściciel sklepu oficjalnie jest w tym modelu sprzedawcą, do momentu transakcji towary należą do hurtowni. Przedsiębiorca nabywa je dopiero w momencie, gdy sam otrzyma na nie zamówienie od klienta. To sprawia, że nie musi z góry inwestować w asortyment, ryzykując zamrożenie gotówki.

Proces sprzedaży w dropshippingu sprowadza się więc tak naprawdę do kilku prostych etapów:

  1. W swoim sklepie internetowym oferujesz klientom towary z asortymentu współpracujących z Tobą hurtowni.
  2. Twój klient przegląda ofertę sklepu i zamawia produkt, dokonując opłaty wybraną metodą.
  3. Przekazujesz zamówienie do hurtowni lub dzieje się to automatycznie.
  4. Hurtownia kompletuje zamówienie, pakuje produkt i wysyła go do Twojego klienta.
  5. Dostarczasz klientowi dowód zakupu – paragon lub fakturę.
  6. Rozliczasz się z hurtownią przy każdej transakcji lub pod koniec miesiąca, opłacając sprzedane produkty i zachowując marżę jako swój zysk.
  7. Zazwyczaj obsługujesz ewentualne zwroty, a hurtownia zajmuje się reklamacjami.

👉 Dowiedz się, co to jest dropshipping.

Czy dropshipping się opłaca?

Już sam sposób działania dropshippingu wskazuje na to, że taki model logistyczny może się opłacać. Jako sprzedawca oszczędzasz mianowicie na:

  • najmie bądź zakupie przestrzeni magazynowej,
  • wynagrodzeniach pracowników magazynu,
  • systemie WMS (Warehouse Management System),
  • transporcie,
  • kartonach i innych artykułach do pakowania przesyłek.

Musisz zrozumieć, że wymienione wyżej koszty w dropshippingu wcale nie znikają. Stanowią po prostu część wynagrodzenia, jakie pobiera hurtownia za powierzane jej obowiązki. Ze względu na skalę swojej działalności ma ona jednak dostęp do bardziej atrakcyjnych cenników kontrahentów. Płaci zatem zdecydowanie mniej za transport czy opakowania, co przekłada się na niższe koszty Twojej firmy. Co więcej, płacisz jedynie za te zasoby, które wykorzystasz – nie musisz więc inwestować dużych sum, próbując przewidzieć ruch w swoim sklepie.

To wszystko sprawia, że dropshipping naprawdę może okazać się dla Ciebie opłacalnym rozwiązaniem. Jego zalety zauważysz zwłaszcza na początku działalności, kiedy każda złotówka w budżecie będzie miała duże znaczenie. Jest to zatem model, który pozwoli Ci wejść na rynek bez dużego kapitału. Tego samego nie można powiedzieć o tradycyjnym sklepie internetowym.

Mimo wszystko warto zauważyć, że sam dropshipping nie sprawi, iż odniesiesz sukces w sprzedaży. Jest to rozwiązanie, które ma Ci ułatwić rozpoczęcie i prowadzenie działalności, ale nic poza tym. Twoje szanse na sukces będą tym większe, im bardziej zaangażujesz się w rozwój swojego biznesu.

Co wpływa na opłacalność dropshippingu?

Jeden sklep w dropshippingu drugiemu nierówny. Opłacalność tego innowacyjnego modelu logistycznego zależy od wielu czynników, dlatego przed wejściem na rynek warto zastanowić się nad takimi czynnikami jak:

  • Wybór asortymentu – to przede wszystkim Twój towar będzie wpływał na zainteresowanie konsumentów ofertą sklepu. Stawiaj na produkty popularne, lecz wciąż pozostawiające miejsce do konkurencji. Zdecyduj, czy lepiej sprzedawać wiele artykułów z niską marżą, czy mniejszą ich liczbę z marżą wysoką. Weź także pod uwagę ewentualną obsługę zwrotów – nie mając własnego magazynu, możesz natknąć się na problemy z przechowywaniem odsyłanych produktów. Asortyment skompletuj zatem z rzadko zwracanych produktów o niewielkich gabarytach.
  • Unikalność oferty – w dropshippingu liczba sprzedawców współpracujących z tymi samymi dostawcami może okazać się spora, toteż warto dołożyć wszelkich starań, aby wyróżnić się na ich tle. Pomoże Ci w tym zarówno uwzględnienie w ofercie dodatkowych produktów spoza asortymentów hurtowni dropshippingowych, jak i budowa wizerunku eksperta w danej dziedzinie. Znaczenie będą więc miały takie elementy jak atrakcyjny szablon sklepu czy profesjonalny content na stronie.
  • Działania marketingowe – nie jest żadną tajemnicą, że bez odpowiedniej reklamy trudno zdobyć klientów. Przeprowadź więc analizę swojej grupy docelowej i zaplanuj dostosowane do niej działania marketingowe. Powinny one na pewno obejmować pozycjonowanie sklepu w wyszukiwarce, płatne kampanie w Google i na Facebooku, a także działania wizerunkowe w mediach społecznościowych. To wymagający, nigdy nie kończący się projekt, którego rezultaty wynagrodzą Ci jednak wszystkie trudy.

👉 Sprawdź, jak znaleźć wysokomarżowe produkty w dropshippingu.

Jak zwiększyć opłacalność dropshippingu?

Obok licznych zalet dropshipping ma także swoje wady. Należy do nich wspomniana już wcześniej duża konkurencja, ale też brak bezpośredniej kontroli nad jakością usług z zakresu logistyki. Czynniki tego typu mogą negatywnie wpłynąć na opłacalność biznesu, toteż warto podjąć kroki, które zwiększą Twoją szansę na sukces. Zwróć uwagę zwłaszcza na takie elementy jak:

  • Autorskie opisy produktów – dzięki kreatywnym treściom przykujesz uwagę konsumentów, nawet jeśli będziesz sprzedawać dokładnie te same towary co Twoja konkurencja. Stosując język korzyści, zwiększysz też swoje szanse na przekonanie odbiorców do zakupu, a zgrabnie wplecione w teksty słowa kluczowe zapewnią Ci wysokie pozycje w wyszukiwarce.
  • Autorskie zdjęcia produktów – znacznie łatwiej będzie Ci się wyróżnić na rynku, jeżeli w katalogu produktów zastosujesz inne zdjęcia niż Twoja konkurencja. Zamiast decydować się na packshoty z hurtowni, zorganizuj więc własną sesję fotograficzną, która pozwoli Ci jeszcze lepiej wyeksponować zalety towaru.
  • Intuicyjne drzewko kategorii – ułatwiając konsumentowi nawigację po sklepie i skracając jego ścieżkę transakcji, zwiększasz prawdopodobieństwo finalizacji transakcji. Postaraj się więc o przejrzysty układ drzewka kategorii i wprowadź na stronę wyszukiwarkę z podpowiedziami.

Czy warto zdecydować się na dropshipping?

Podsumowując, dropshipping może być bardzo opłacalnym rozwiązaniem dla każdego początkującego sprzedawcy. Sam model logistyczny – nawet najbardziej atrakcyjny – nie zagwarantuje Ci jednak sukcesu na rynku e-commerce. Jego warunkiem okaże się natomiast odpowiednia koncepcja biznesowa, a także dobrze przemyślana strategia marketingowa.