Jak zacząć sprzedawać w dropshippingu? Poradnik

0
2317
dropshipping jak zacząć

Dropshipping to model sprzedaży internetowej zyskujący coraz większą popularność. Pozwala na prowadzenie działalności e-commerce bez dużego wkładu finansowego i ryzyka związanego z wejściem na rynek. 

Chętnie korzystają z niego przede wszystkim początkujący przedsiębiorcy. Jeśli Ty także zaliczasz się do tego grona, dowiedz się, jak zacząć sprzedaż w dropshippingu!

Jak działa dropshipping?


Prowadząc sprzedaż w dropshippingu, nie musisz posiadać towarów, aby oferować je klientom. Model ten polega bowiem na współpracy z hurtowniami, od których nabywasz produkty dopiero w momencie ich sprzedaży końcowemu odbiorcy. 

Nie potrzebujesz więc żadnej powierzchni magazynowej. Dostawcy wyręczają Cię również w kwestii wysyłki towarów. Po Twojej stronie pozostają jedynie działania marketingowe i kontakt z klientami.

Działanie dropshippingu sprowadza się do bardzo prostego procesu. Zamówienie złożone przez kupującego trafia do panelu administracyjnego Twojego sklepu, a ty kierujesz je do hurtowni. 

Dostawca pakuje wybrany produkt i przesyła go do klienta w Twoim imieniu. Pełnisz więc funkcję pośrednika i zarabiasz na marży, którą osobiście nakładasz na towar. Płacisz hurtowni dopiero wtedy, gdy wiesz, że kupujący zapłaci Tobie. Niemal całkowicie eliminujesz w ten sposób ryzyko inwestycyjne.

realizacja zamówienia w dropshippingu

Od czego zacząć sprzedaż w dropshippingu?


Dropshipping to bardzo prosty model, który maksymalnie ułatwia prowadzenie sklepu internetowego. Nie potrzebujesz nawet w tym celu działalności gospodarczej. Unikniesz opłacania składek ZUS, jeśli Twoje przychody nie przekroczą połowy stawki minimalnej na dany rok. Dzięki temu możesz zacząć skalować swój biznes dopiero wtedy, gdy pozwoli Ci na to sytuacja. 

1. Wybierz rodzaj asortymentu

Pierwszą poważną decyzją, jaka Cię czeka, będzie wybór asortymentu, który chcesz sprzedawać. Po pierwsze warto w tej kwestii kierować się aktualnymi trendami na rynku.

Sprawdź, na co jest największy popyt i w których branżach konkurencja pozostawia wystarczająco dużo miejsca dla Ciebie.

Nie zapominaj także o kwestiach praktycznych, czyli o potencjalnych zwrotach od klientów i o gabarytach produktów.

Nie musisz co prawda magazynować towaru przed sprzedażą, ale jeśli kupujący zdecyduje się coś odesłać, trafi to najprawdopodobniej do Ciebie, a nie z powrotem do hurtowni. Jeśli nie masz więc odpowiedniego zaplecza, postaw na artykuły niewielkich rozmiarów. I to najlepiej takie, na które można nałożyć jak największą marżę.

👉 Dowiedz się, co sprzedawać w dropshippingu. 

2. Załóż sklep internetowy

Aby zacząć sprzedawać, potrzebujesz swojego sklepu internetowego. Na szczęście dziś jego założenie jest szalenie proste. Wystarczy Ci funkcjonalna platforma działająca w modelu abonamentowym, jak Sky-Shop.

Dzięki takiemu oprogramowaniu szybko i łatwo stworzysz własną stronę i nie będą Ci do tego potrzebne żadne programistyczne umiejętności. Do dyspozycji masz praktyczny kreator, z pomocą którego w kilku krokach stworzysz sklep, a także całą masę dodatkowych opcji – od integracji z zewnętrznymi usługami po narzędzia marketingowe.

👉 Dowiedz się, jak założyć sklep w dropshippingu krok po kroku.

Oczywiście sprzedaż w dropshippingu możesz prowadzić także na Allegro. Przeczytaj o wadach i zaletach dropshippingu w Allegro. 

3. Uzgodnij warunki współpracy z hurtownią

Z każdym dostawcą musisz uzgodnić indywidualne warunki współpracy. Najbardziej atrakcyjne rabaty przeznaczone są dla sklepów internetowych składających najwięcej zamówień.

Na początku postaraj się więc pozyskiwać klientów, narzucając niższą marżę.

Później – gdy kupujących przybędzie – podniesiesz ceny, a hurtownie zaczną Ci oferować towar zdecydowanie taniej. Pamiętaj też, aby podczas zawierania umów z dostawcami upewnić się, że ich polityka odpowiada specyfice Twojej działalności. Zweryfikuj dostępne opcje płatności, dostaw, zwrotów i reklamacji.

👉 Dowiedz się więcej: Jak znaleźć dobrą hurtownię dropshippingową?

4. Przeprowadź integrację z hurtownią

Kiedy już wiesz, z którymi hurtowniami chcesz współpracować, musisz wprowadzić ich towary do swojej oferty. Nawet jeśli wydaje Ci się, że to mnóstwo pracy, wcale tak nie jest.

Jeżeli korzystasz ze Sky-Shop, to wszystko odbędzie się autoamtycznie. Nie musisz ręcznie wprowadzać danych o produktach na swoją stronę. Pobierane są one automatycznie od Twoich dostawców. Co więcej, ceny oraz stany magazynowe aktualizują się nawet do 12 razy na dobę!

integracje z hurtowniami sky-shop

Autorski moduł integracji z hurtowniami umożliwia również automatyczne wysyłanie zamówień do wybranych hurtowni.

Jeżeli na liście integracji nie znajdziesz hurtowni, z którą chcesz nawiązać współpracę, istnieje możliwość bezpłatnego wykonania integracji – po dostarczeniu pliku produktowego.

5. Promuj swój sklep

Nie da się odnieść sukcesu w sprzedaży internetowej bez skutecznych działań marketingowych. Kiedy Twój sklep już działa, musisz zacząć go promować, aby pozyskiwać nowych klientów. Wybór konkretnych kanałów i narzędzi powinien być uzależniony od charakteru Twojej działalności i grupy docelowej, która Cię interesuje.

Podstawa to bez wątpienia pozycjonowanie strony w wyszukiwarce, kampanie Google Ads, a także content marketing i media społecznościowe.

Wykorzystując wszystkie te możliwości, zapewnisz sobie rosnący ruch, dobrą renomę i coraz wyższe przychody.

5. Sprzedawaj

Prowadzenie sprzedaży w dropshippingu jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku sklepu z własnym zapleczem magazynowo-wysyłkowym. Twoje obowiązki ograniczają się do promowania oferty i kontaktu z klientami.

Proces zakupowy przebiega w następujący sposób:

    1. Klient zamawia produkt w Twoim sklepie i uiszcza opłatę.
    2. Przekazujesz zamówienie do hurtowni, z którą współpracujesz.
    3. Hurtownia wysyła produkt bezpośrednio do kupującego.
    4. Wysyłasz paragon lub fakturę swojemu klientowi.
    5. Rozliczasz się z hurtownią (po wysyłce towaru albo jeszcze przed).
    6. Ewentualne reklamacje przyjmowane są przez hurtownię, a zwroty zazwyczaj przez Ciebie.

6. Rozliczaj się z Urzędem Skarbowym

Tak jak każdy inny model sprzedaży, dropshipping podlega opodatkowaniu. Musisz więc regularnie rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Podstawą zaliczki jest marża, którą nakładasz na produkty kupowane w hurtowniach.

Pamiętaj, że korzystając ze skali podatkowej lub podatku liniowego, możesz odliczać sobie od daniny koszty uzyskania przychodu.

👉 Przeczytaj o rozliczaniu dropshippingu. 

Sprzedawaj w dropshippingu z platformą Sky-Shop!


Jak zacząć dropshipping? Rejestrując się na funkcjonalnej platformie do zarządzania sprzedażą w sieci. Oprogramowanie takie jak Sky-Shop zdecydowanie ułatwi Ci znalezienie odpowiednich hurtowni, integrację sklepu z ich asortymentami, a także bieżącą obsługę zamówień i prowadzenie działań marketingowych.

Tylko kilka kliknięć dzieli Cię od rozpoczęcia dochodowego biznesu!