Działalność nierejestrowana a sklep internetowy – poradnik

0
347
sprzedaż bez działalności

Choć własny sklep internetowy to doskonały pomysł na biznes, wielu początkujących przedsiębiorców obawia się ryzyka inwestycyjnego i wysokich kosztów prowadzenia firmy. Na szczęście w ramach Konstytucji Biznesu wprowadzono pojęcie działalności nierejestrowanej, która pozwala między innymi na założenie e-commerce’u bez konieczności ponoszenia zbędnych opłat.

Na czym dokładnie polega takie rozwiązanie i jak z niego skorzystać?

Działalność nierejestrowana – sklep internetowy bez firmy

Działalność nierejestrowana pozwala na sprzedaż produktów lub świadczenie usług, które nie wymagają uzyskania koncesji, bez konieczności zakładania firmy. Oznacza to eliminację procesów biurokratycznych oraz opłat związanych z funkcjonowaniem tradycyjnej działalności.

Musisz jedynie pamiętać, że z takiego rozwiązania skorzystasz jedynie wtedy, gdy Twój przychód nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia brutto. W 2022 roku oznacza to 1505 zł miesięcznie.

Sklep internetowy bez działalności – zalety

Przed wprowadzeniem modelu działalności nierejestrowanej przedsiębiorcy musieli liczyć się z koniecznością ponoszenia licznych kosztów. Niewysokie początkowo zyski mogły szybko topnieć na przykład pod wpływem obowiązkowych składek ZUS.

Nowa forma prowadzenia sprzedaży pozwala nie tylko ich uniknąć, ale także zminimalizować biurokrację i przetestować pomysł na biznes bez ryzyka inwestycyjnego. Jeśli szukasz sposobu na otwarcie sklepu internetowego z niewielkim kapitałem początkowym, może to być dla Ciebie idealne rozwiązanie.

Jak założyć sklep internetowy bez działalności gospodarczej?

Jak sama nazwa wskazuje, założenie działalności nierejestrowanej nie wymaga wypełniania żadnych dokumentów ani składania wniosków. Wystarczy zacząć kontrolować swoje przychody w momencie rozpoczęcia sprzedaży. Pamiętaj, że przekroczenie wspomnianego limitu nakłada na Ciebie obowiązek zarejestrowania firmy. Mimo braku formalności w przypadku tej formy biznesu, obwarowana jest ona kilkoma obostrzeniami. Aby z niej skorzystać:

  • Nie możesz prowadzić zarejestrowanej działalności gospodarczej ani spółki cywilnej w okresie 5 lat przed rozpoczęciem działalności nieewidencjonowanej.
  • Musisz ograniczyć swoją ofertę do produktów i usług nieobjętych koniecznością uzyskania licencji, koncesji i innych specjalnych pozwoleń.
  • Musisz prowadzić działalność samodzielnie, bez żadnych wspólników.
  • Twoje przychody nie mogą przekraczać 1505 zł miesięcznie (w 2022 roku).

Sklep internetowy bez działalności a ZUS

Działalność nierejestrowana nie podlega obowiązkowym składkom ZUS. Możesz jednak zastanawiać się, czy trzeba odprowadzać je w następujących przypadkach:

  • Kiedy łączysz działalność nierejestrowaną z pracą na etacie – składki ZUS opłaca Twój pracodawca.
  • Kiedy w ramach działalności nierejestrowanej świadczysz usługi, a nie posiadasz ubezpieczenia z innego tytułu – składki ZUS odprowadza Twój zleceniodawca.
  • Kiedy w ramach działalności nierejestrowanej sprzedajesz własne produkty – nie opłacasz żadnych składek ZUS.

Sklep internetowy bez firmy a praca na etacie

Działalność nierejestrowana to forma dodatkowego zarobku, więc bez przeszkód można łączyć ją z pracą na etacie czy zatrudnieniem na umowę zlecenie. Jak już wiesz, w obu przypadkach składki ZUS odprowadzi za Ciebie pracodawca. W takiej sytuacji warto pamiętać jeszcze o tym, że przychody z obu źródeł nie sumują się, a limit 50% wynagrodzenia minimalnego dotyczy jedynie zarobku z tytułu działalności nieewidencjonowanej.

Podsumowując, praca na etacie i prowadzenie działalności nierejestrowanej w żaden sposób na siebie nie wpływają. Oznacza to, że pracodawca nie musi nawet wiedzieć o Twojej dodatkowej aktywności zarobkowej.

Jak prowadzić sklep internetowy bez działalności gospodarczej?

Działalność nieewidencjonowana to doskonały pomysł dla początkujących przedsiębiorców, którzy marzą o założeniu własnego sklepu internetowego. Model ten pozwala im wyeliminować większość kosztów i bez ryzyka przetestować pomysł na biznes. Zdejmuje z nich także odpowiedzialność za ewentualne niepowodzenia.

Aby spróbować swoich sił w e-commerce, wystarczy Ci więc inteligentne oprogramowanie do zarządzania sprzedażą. Odpowiednio wybrana platforma umożliwi Ci na przykład otwarcie sklepu w dropshippingu, pozwalającym na dalszą eliminację ryzyka inwestycyjnego oraz redukcję kosztów. Opiera się on bowiem na współpracy z hurtowniami zajmującymi się magazynowaniem, pakowaniem i wysyłką towarów, które oferujesz swoim klientom.

Miej jednak na uwadze, że nie wszystkie platformy chcą współpracować z osobami bez działalności. Sky-Shop nie widzi w tym przeszkód i udostępnia Ci bramkę płatności Sky-Pay, z której mogą korzystać również osoby bez firmy.

Połączenie działalności nierejestrowanej z dropshippingiem może okazać się dla Ciebie znakomitym sposobem na przetestowanie pomysłu na własny sklep internetowy. Pamiętaj jednak, że znalezienie hurtowni otwartych na współpracę z osobami fizycznymi nie należy do najłatwiejszych.

Dokument sprzedaży w sklepie internetowym bez firmy

Każdy konsument uprawniony jest do dochodzenia swoich praw na podstawie potwierdzenia transakcji. W większości przypadków jest to paragon fiskalny lub faktura VAT. Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie masz jednak możliwości wystawiania takich dokumentów. Choć w teorii prawo nie wymaga tego od Ciebie, musisz wydać klientowi potwierdzenie sprzedaży, jeśli poprosi on o to w terminie 3 miesięcy od zawarcia umowy.

W takim przypadku wystawisz więc fakturę imienną, w czym pomóc Ci może minisystem księgowy, wbudowany w Twoje oprogramowanie e-commerce, jeżeli korzystasz np. ze Sky-Shop. Dokument musi obejmować między innymi:

  • numer faktury,
  • datę wystawienia,
  • dane kupującego,
  • dane sprzedającego,
  • nazwę usługi lub sprzedanego towaru,
  • jednostkową cenę usługi lub towaru,
  • liczbę sprzedanych sztuk,
  • całościową kwotę do zapłaty.

Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, zaleca się dołączanie faktur imiennych do każdego zamówienia bądź dostarczanie ich klientom drogą mailową.

Sklep internetowy bez działalności gospodarczej a podatek dochodowy

Jak już wiesz, działalność nierejestrowana zwalnia Cię z wszelkich opłat, w tym problematycznych składek ZUS. Można więc stwierdzić, że Twoje koszty są w tym przypadku zerowe. Musisz liczyć się jedynie z symbolicznymi wydatkami na oprogramowanie sklepowe czy domenę internetową. Taka forma biznesu nie zwalnia Cię jednak z odprowadzania podatku dochodowego, który – jak w każdej innej działalności – może okazać się znaczącym obciążeniem.

Dochody uzyskane z tytułu działalności nierejestrowanej muszą znaleźć się w Twoim corocznym zeznaniu podatkowym. Zostaną one objęte 17- lub 32-procentową stawką w zależności od Twoich ogólnych przychodów. Pamiętaj, że całość podatku opłacisz dopiero pod koniec roku w formie niedopłaty, więc warto co miesiąc odkładać sobie niezbędną kwotę na ten cel.

👉 Przeczytaj także: Dropshipping bez firmy i działalności gospodarczej – czas start!

Sklep internetowy a działalność gospodarcza – podsumowanie

Znasz już wszystkie najważniejsze zasady dotyczące prowadzenia sklepu internetowego bez działalności gospodarczej. To doskonałe rozwiązanie dla początkujących sprzedawców, zwłaszcza jeśli ich aktywność nie generuje wysokich kosztów uzyskania przychodu.

Aby otworzyć własny e-commerce, potrzebujesz jedynie funkcjonalnej platformy abonamentowej i ciekawego pomysłu na biznes. Dzięki działalności nieewidencjonowanej przetestujesz go bez obaw o konsekwencje!