Jak nawiązać współpracę z hurtownią dropshipping? Poradnik krok po kroku

0
169
źródło: pexels.com, autor: fauxels

Jeśli planujesz otworzyć sklep internetowy i działać w modelu dropshippingu, to na pewno masz świadomość, że najistotniejszą sprawą jest znalezienie odpowiednich hurtowni, z którymi nawiążesz współpracę. To od nich bowiem będzie zależała jakość towarów, które znajdą się na Twoich wirtualnych półkach i szybkość dostawy. Dostawcy są zatem kluczowym elementem w budowaniu zadowolenia Twoich klientów. A przecież szczęśliwy klient, to lojalny klient. Daj sobie zatem trochę czasu na wybór dobrych partnerów biznesowych. W ten sposób uczynisz pierwszy i najprawdopodobniej największy krok do sukcesu.

W poniższym artykule podpowiemy Ci, gdzie szukać hurtowni do współpracy w dropshippingu, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy wyborze swoich partnerów w biznesie oraz w jaki sposób przebiega proces podejmowania współpracy z dostawcami. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Sprawdź, gdzie możesz znaleźć hurtownie, z którymi podejmiesz współpracę przy tworzeniu Twojego dropshippingowego biznesu!


Zanim rozpoczniesz poszukiwania hurtowni do współpracy, musisz zastanowić się, jaki asortyment będziesz oferował w swoim sklepie online. Możesz skupić się na jednej wąskiej dziedzinie i na przykład sprzedawać jedynie kosmetyki do włosów, a możesz działać nieco szerzej i zaopatrywać salony fryzjerskie w sposób kompleksowy.

Kiedy już będziesz wiedział, co chcesz sprzedawać, nadejdzie czas na poszukiwanie dostawców. Tutaj nie sposób wskazać jednego miejsca, gdzie znajdziesz najlepsze hurtownie. Tak naprawdę każdy sposób dotarcia do Twoich przyszłych partnerów biznesowych będzie dobry. Jeśli jednak kompletnie nie masz pojęcia, gdzie rozpocząć poszukiwania, możesz wykorzystać nasze pomysły.

  • Wyszukiwarki internetowe. Jeśli w wyszukiwarce wpiszesz hasło: “hurtownia dropshipping” i połączysz je z nazwą produktów lub branżą, w której chcesz działać, to na pewno w odpowiedzi dostaniesz szereg namiarów na Twoich potencjalnych partnerów. Pierwsze wyniki będą najprawdopodobniej linkami sponsorowanymi. Kolejne będą należały do najpopularniejszych hurtowników. Jeśli chciałbyś się wyróżniać, to polecamy zerknąć nieco niżej. Możesz też próbować modyfikować wpisywaną frazę – uszczegóławiać ją lub wydłużać. Warto również sprawdzić opinie o danych hurtownikach.
  • Media społecznościowe. Social media, a w tym przypadku głównie Facebook oraz Linkedin to prawdziwa skarbnica wiedzy. Warto tam zerknąć na fora i grupy tematyczne. Można również przeszukać wyniki wyszukiwania na odpowiednie frazy. W socjalach zapewne znajdziesz szereg mniejszych i mniej rozpoznawalnych podmiotów. Te mogą dać Ci ogromną przewagę konkurencyjną, bo przecież nie sposób sprzedawać to, co mają wszyscy. W dzisiejszych czasach naprawdę warto się wyróżniać.
  • Targi branżowe. Na targach spotykają się najwięksi gracze w branży, ale odwiedzają je również mniejsze podmioty, W tych miejscach znajdziesz też wielu innych właścicieli sklepów internetowych. Warto z nimi porozmawiać i wymienić się doświadczeniami albo chociaż podpatrzeć rozwiązania, jakie stosują i te najciekawsze przenieść do siebie.
  • Integracje oferowane przez dostawców SaaS. Jeśli korzystasz z rozwiązania abonamentowego, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wykorzystywane przez Ciebie oprogramowanie wyposażone zostało w gotowe rozwiązania technologiczne umożliwiające połączenie z rozmaitymi hurtowaniami dropshippingowymi. Przykładowo Sky-Shop oferuje dostęp do listy gotowych integracji z hurtowniami. Dla wygody użytkowników zostały one podzielone na branże oraz opatrzone krótkim opisem. Taki zabieg z pewnością pomoże Ci w stworzeniu grupy potencjalnych kontrahentów.

Wybierz minimum kilku potencjalnych kontrahentów. Możesz wśród nich oznaczyć sobie tych, którzy wywarli na Tobie najlepsze pierwsze wrażenie. Mając listę hurtowni, będziesz mógł je ze sobą porównywać, a dodatkowo w przyszłości będziesz mógł stosować ją jako podstawę do rozwoju zatowarowania w sklepie.

Na jakie elementy powinieneś zwracać uwagę, wybierając najlepszą hurtownię do współpracy?


Nie istnieje recepta na idealną współpracę z hurtownią dropshippingową. Każdy przedsiębiorca będzie miał inne wymagania i będzie zwracał uwagę na inne kwestie. Różne hurtownie będą odmiennie podchodziły do kwestii współpracy, realizacji zamówień i obsługi klienta i to jest całkiem ok. Pamiętaj też, że chociaż duże podmioty na pewno będą w stanie zaoferować Ci więcej benefitów, to te mniejsze będą zdecydowanie bardziej elastyczne i często też bardziej przyjazne.

Osobiście przy wyborze partnerów dropshippingowych polecamy zwracać uwagę na kwestie techniczne i biznesowe.

Kwestie techniczne przy współpracy z hurtownią dropshoppingową

Rozważając kwestie techniczne dotyczące rozwiązań, jakie oferuje Ci hurtownia, weź pod uwagę wygodę i efektywność własnej pracy. Im więcej udogodnień otrzymasz, tym łatwiej będzie Ci zatowarowywać i aktualizować swój sklep, co z kolei uwolni czas, który będziesz mógł przeznaczyć na budowanie dobrego wizerunku własnej marki i poszerzanie jej rozpoznawalności. Co przede wszystkim powinieneś wziąć pod uwagę?

  • Częstotliwość aktualizacji danych. Współpracująca z Tobą hurtownia najprawdopodobniej równolegle będzie obsługiwała zamówienia z wielu sklepów internetowych. Warto zatem, żeby możliwie jak najczęściej aktualizować swoje dane, szczególnie te dotyczące cen i stanów magazynowych. W ten sposób unikniesz sytuacji, kiedy sprzedasz produkty już niedostępne na stanie lub zrealizujesz transakcję w zaniżonej kwocie. Pamiętaj też, że częstotliwość aktualizacji danych w Twoim sklepie powinieneś dopasować do częstotliwości stosowanej przez hurtownię.
  • Ilość przekazywanych danych. Dobrze opisane produkty lepiej się sprzedają. Z tego względu warto wybierać hurtownie, które posiadają rzetelnie i kompleksowo przygotowane opisy. Dodatkowym bonusem będą materiały marketingowe przekazywane przez hurtownie jedynie ich kontrahentom.
  • Plik produktowy. Taki plik jest naprawdę istotną kwestią. Stanowi on podstawę dla integracji Twojego sklepu z hurtownią. Bez niego automatyczne pobieranie produktów i aktualizowanie danych nie będzie możliwe. Plik zazwyczaj przyjmuje format dokumentu XML lub CSV i jest linkiem do wklejenia w odpowiednie pole oprogramowania. Jeśli dana hurtownia nie udostępnia takiego pliku, to nie warto z nią podejmować współpracy, chyba że w zakresie naprawdę nielicznej ilości towarów.

👉 Zobacz, na czym polega integracja z hurtownią dropshippingową!

Kwestie biznesowe współpracy

Kwestie biznesowe to ogólne warunki współpracy z hurtownią, które dotyczą wygody Twojej pracy i budowania Twojego pozytywnego wizerunku wśród klientów. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • Polityka zwrotów. Oczywiście najlepiej by było, żeby Twój sklep nie odnotowywał żadnych zwrotów, ale niestety jest to niemalże niemożliwe. Z tego względu warto ustalić z hurtownią politykę postępowania w sytuacji występowania zwrotów. Musisz wiedzieć, że Twoi przyszli kontrahenci nie mają obowiązku przyjmowania zwrotów od Twoich klientów. Jeśli tego nie zrobią, to zwrot pozostaje u Ciebie. Staje się to naprawde problematyczne, kiedy sprzedajesz duże gabaryty i produkty w wysokich cenach. W kwestii zwrotów warto negocjować możliwość odesłania zwrotu bezpośrednio do hurtowni oraz koszt obsługi zwrotu. Jeśli nie planujesz działać w branży o wysokim odsetku zwrotów (na przykład odzieżowej), to nie przekreślaj możliwości współpracy z dostawcą, który takich zwrotów nie przyjmuje. Zwrócone produkty będziesz mógł ponownie wystawić na OLX lub Allegro.
  • Formy wysyłki. Koniecznie zapytaj hurtownię o formy wysyłek, jakie będzie udostępniać dla Twoich klientów. Pamiętaj, że klienci najczęściej wybierają Paczkomaty InPost oraz przesyłki kurierskie.

👉 Sprawdź, jak przebiega wysyłka produktów w dropshippingu!

  • Kredyt kupiecki. To odroczona płatność, a więc możliwość regulowania rachunku od hurtowni nie codziennie, a na przykład raz w tygodniu, czy nawet raz w miesiącu. W ten sposób wygenerujesz mniej faktur, co pozwoli Ci oszczędzić czasu na ich księgowanie lub obniżyć koszty utrzymania współpracy z biurem rachunkowym.
  • Rabaty. Czasami hurtownie dropshippingowe oferują progi rabatowe, a więc określone wartości zakupów uprawniające Cię do skorzystania z rabatów. Jeśli takie istnieją, to będziesz wiedział, które produkty powinieneś mocniej reklamować.

👉 Dowiedz się więcej, oglądając, jak zacząć współpracę z hurtownią dropshipping!

Akceptacja ciasteczek z kategorii statystyki, marketing jest wymagana do poprawnego działania materiału wideo z Youtube.

4 kroki do podjęcia współpracy z hurtownią dropshipping


Cały proces podejmowania współpracy z hurtownią dropshippingową można opisać w czterech krokach:

  • Wybór hurtowni.
  • Kontakt z hurtownią.
  • Podpisanie umowy o współpracę lub akceptacja regulaminu hurtowni.
  • Otrzymanie dostępu do pełnego asortymentu i cennika.

Pamiętaj, że nie tylko Ty masz prawo do wyboru odpowiedniej hurtowni, ale również hurtownicy mogą rościć sobie prawo do podejmowania współpracy jedynie z wybranymi przedsiębiorcami. Nie powinno Cię zatem dziwić, kiedy właściciel hurtowni poprosi Cię o podanie numeru NIP i przedstawienie dotychczasowego doświadczenia sprzedażowego. Wszyscy chcecie współpracować jedynie z rzetelnymi kontrahentami.

Obowiązki po stronie właściciela sklepu i hurtownika


Zarówno hurtownicy, jak i właściciele sklepów online przed i zaraz po podjęciu współpracy muszą spełnić szereg obowiązków. Do powinności sprzedawców zalicza się:

  1. Nawiązanie kontaktu z hurtownią.
  2. Wybór asortymentu.
  3. Ustalenie wysokości marży.
  4. Przeprowadzanie akcji promocyjnych.

Do obowiązków hurtowników zaliczają się:

  1. Kompletowanie zamówień.
  2. Obsługa magazynu.
  3. Logistyka.
  4. Organizacja wysyłki towarów.

Jak nawiązać współpracę z hurtownią dropshipping – podsumowanie


Dropshipping to bardzo popularny model prowadzenia biznesu e-commerce.  Podstawą jego funkcjonowania jest nawiązanie współpracy z hurtowniami, które będą pakować i wysyłać zamówienia spływające do Twojego e-sklepu. W ten sposób unikniesz kosztów związanych z logistyką i transportem. Dobry wybór kontrahentów pozwoli Ci zmaksymalizować Twój zarobek oraz zbudować stabilny biznes na lata.